Blog

Web Sitenizi Sıralamada Yükseltecek 7 Başlık Etiketi Taktiği

Bildiğiniz üzere Google, arama motoru sıralama algoritmalarında sürekli olarak değişiklikler uyguluyor. Değişiklikler sık olunca bunlarla alakalı eski veya yanlış bilgilerle de sık karşılaşıyoruz. SEO algoritmalarında artık başlık etiketinin pek önemli olmadığını ve sıralamaları doğrudan etkilemediğini bir yerden okumuş, duymuş olabilirsiniz. Fakat doğru başlık etiketi kullanmak tıklanma oranınızı artıracağından trafiğiniz de artar. Trafik artırma ise sıralamada yükselmenizi sağlar.

Bu yüzden ziyaretçilerinizin gözüne çarpan ilk şeyi doğru şekilde değiştirerek, sitenizin trafiğini artırabilirsiniz. Aşağıdaki 6 ipucu bu süreçte size yardımcı olacaktır; ancak hepsi sizin siteniz için uygulanabilir olmayabilir. Farklı trafik artırma taktikleri deneme yoluyla sizin için doğru olan yöntemleri elde edebilirsiniz.

1. Sayılar

Başlık etiketinde sayı bulunması dikkat çeker. “Enflasyon %12’ye yükseldi”, “Ailenizle beraber izleyebileceğiniz 20 film” gibi başlıklar ziyaretçiyi linke tıklamaya teşvik eder. Bunun sebebi psikolojik bir olgudur. Zihnimiz, ilgi çeken ve direkt veri sağlayan nesnelere dikkatini yöneltmeyi tercih eder. Arama sonuçlarına göz gezdirirken çok fazla bilgiye bir anda maruz kalırız. Zihnimiz bu sırada güvenebileceği ve dikkatini çekecek bir şey arar. Bu noktada ise kesin bilgi vermesi en muhtemel olan veriye, yani sayılara yönelir. Bu şekilde trafiğinizi önemli ölçüde artırabilirsiniz.

2. Tarihler

Tarih de sayı gibi dikkatin ilk olarak yöneleceği veridir. “2017 saat trendleri”, “24 Mart 2016 Türkiye-İsveç maçı ” gibi başlıklar dikkat çekici olacaktır. Bu yöntem her durum için uygulanabilir olmayabilir; ama kendi sitenize uyarlamanız, güncel bilgiye ulaşmak isteyen ziyaretçilerin size yönelmesini sağlayacaktır.

3. Harekete Geçiren Mesajlar

Trafik artırma için inanılmaz etkili bir yöntemdir. “Satın al”, “İndir”, “Kirala”, “Dinle”, “İzle” kelimeleri ziyaretçileri harekete geçirir. Bir eylemi gerçekleştirebileceklerini gördükleri için linke tıklama isteği oluşturur. Bu kelimeleri arama motoruna girmeseler bile sonuçlarda görmeleri dikkatlerini çekecektir. “Güzel ve Çirkin” diye arattığında başlık etiketi içinde “izle” kelimesini gören kullanıcı o linke tıklarsa filmi izleyebileceğini bilir. Bu şekilde de tıklanma oranı artar.

4. Sorular

Başlıkta “Growth Hacking Nedir?” gibi bir soru sormak, “Growth Hacking” yazmasından daha fazla merak uyandırır. Ayrıca kullanıcıların önemli bir kısmı Google aramalarını soru şeklinde yaptığı için görülme ve tıklanma şansınız artar. Trafik artırma için bunu kullanın.

5. Başlık Etiketi Uzunluğu

Web’de “Ayakkabı” gibi aşırı kısa başlıklar da “2017 Sezonu En Ucuz ve Kaliteli Erkek Koşu Ayakkabısı Modelleri ve Ayakkabı Fiyatları” gibi tüm anahtar kelimelerin istiflendiği upuzun başlıklar da mevcut. Bunlardan ilkinin sorunu, fazla geniş bir alana hitap etmesidir. Yani hem ne tür bir ayakkabı olduğu anlaşılmaz hem de “ayakkabı” anahtar kelimesini kullanan binlerce başka web sitesinin arasında sitenin üst sıralarda görünme ihtmali önemli ölçüde azalır. İkinci başlık ise o kadar uzun ki arama sonuçları sayfasında kullanıcı bunu okumak istemeyecektir. Aynı zamanda arama motoru da başlığın ne ile ilgili olduğunu anlayamayacaktır. İçerik koşuyla mı ilgili, ayakkabıyla mı; anlaması zor olacaktır.

Son zamanlarda yapılan testlerde başlık etiketinde en iyi karakter sayısının 50 ile 60 arası olduğu gözlemlendi. Başlıkta seçeceğiniz kelimeler de ziyaretçinizin arama yaparken kullandığı kelimeler olmalıdır. Yani “Koşu Ayakkabısı Fiyatları” ve kategori olarak “Spor Ayakkabı” eklemek daha doğru bir başlık etiketi olacaktır.

6. Benzer Kelimeler

Bir önceki örnekte başlıkta ayakkabıyı hem başlıkta hem de kategoride kullandığımız için başlık etiketi içerisinde iki kez geçirmiş olduk. Bu pek iyi bir şey değildir.

Diyelim ki “ucuz bilgisayar” alanında sıralamanızı yükseltmek istiyorsunuz. Eş anlamlı kelimeler kullanarak hem başlığınızın uzunluğunu optimum aralığa getirebilir, hem de farklı şekillerde arama yapan ziyaretçilere ulaşabilirsiniz. Mesela “Ucuz ve İndirimli Bilgisayar Satın Al” başlığı “ucuz” yerine “indirimli” yazarak arama yapan ziyaretçilere de ulaşmanızı sağlar. Bu tür eş anlamlı sözcükler ve değişkenleri bulmak için Keyword Explorer, Google Search Console gibi anahtar kelime araçlarını kullanıp daha iyi başlık etiketleri oluşturabilirsiniz.

7. Anahtar Kelimeler

Google Search Console gibi araçları kullanarak sitenizin hangi anahtar kelimelerden daha fazla tıklama aldığını görebilirsiniz. Hedef kitlenizi, ulaşmak istedikleri bilginin sizin sitenizde yer aldığına başlıkta doğru anahtar kelimeleri kullanarak ikna edebilir, trafik ve tıklanma oranınızı artırabilirsiniz.

Kaynak

Harita Kayıt Merkezi

Harita Kayıt Merkezi, 2014 yılında Star Yazılım Ofisi tarafından Konya’da kurulmuştur. Kuruluş felsefemiz Google Benim İşletmem, Yandex Haritalar, Bing Haritalar, iPhone Haritalarında kayıtlı olan Türk firmalarının sayısını artırmak ve navigasyon haritalarında işletmelerin bulunmalarını kolaylaştırmaktı, şükürler olsun bunu da başardık. Şimdiye kadar binlerce işletmeyi google, yandex, bing, apple haritalarına kaydettik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu