Blog

Growth Hacking Marketing Nedir?

Henüz bu terim yerine kabul edilmiş bir Türkçe karşılık kullanılmamıştır, ancak ‘growth’ büyüme, ‘hacker’ ise korsan anlamında kullanabilir, böylelikle ‘growth hacking’ ise “büyüme korsanlığı” olarak kullanabilir.

Growth Hacking, bir işletmeyi büyütmenin en etkili, en verimli yollarını belirlemek için yapılan test sürecidir. Google Analytics, arama motoru optimizasyonu, sosyal medya ölçümlemeleri, viral pazarlama materyalleri ve içerik pazarlaması bu sürecin en önemli ayaklarıdır. Growth Hacking Marketing, bir işletmenin büyümesini sağlayan, hem geleneksel olan hem geleneksel olmayan, alışılmadık birtakım pazarlama deneylerini ifade eder.

Growth Hacker Kime Denir?

Sean Ellis 2010 yılında bu terimi ortaya attı. Ellis, bir blog yazısında, growth hacker’ı, “gerçek hedefi büyüme olan geliştirici” olarak tanımladı.

2013 yılında Sean Ellis, Morgan Brown ve ekibi ile, ekiplerin büyüme sürecini yönetmelerini sağlayan bir çevrimiçi hizmet yazılımı olan GrowthHackers’ı başlattı. İkinci Growth Hacker Konferansı LinkedIn, Twitter ve YouTube’dan growth hackerlarının da bulunduğu birçok geliştirici içeriyordu.

Henüz bu terim yerine kabul edilmiş bir Türkçe karşılık kullanılmamıştır, ancak ‘growth’ büyüme, ‘hacker’ ise korsan anlamında kullanabilir, böylelikle ‘growth hacking’ ise “büyüme korsanlığı” olarak kullanabilir.

Ne Yapar?

Growth Hacker yaptığı her şeyin büyüme üzerindeki potansiyel etkisini iyice irdelerler. Pazarlamacı ve kodlayıcıdan oluşan bir melezdir ve veri, yaratıcılık ve merak unsurlarını içerir. Growth hacklerlar her zaman şu soru ile ilgilenirler: Ürünüm için müşterilere nasıl ulaşırım? Pazarlama alanında başkan yardımcısı olarak görülebilir.

Growth Hacker adı verilen kişiler, özellikle bir işletmenin kullanıcı tabanını oluşturma ve bunlarla etkileşime girmeye odaklanan pazarlamacılar, mühendisler ve ürün yöneticileridir. Genellikle geleneksel pazarlamaya alternatif düşük maliyetli seçeneklere odaklanırlar. Örneğin gazete ve televizyon gibi daha geleneksel medya yoluyla reklam satın almak yerine, sosyal medyayı, viral pazarlamayı veya hedefli reklamcılığı kullanırlar.

Günümüzde Growth Hacking Marketing, pazarlamada yaygındır. Müşteri kazanma maliyetini düşürmeye odaklanabilir, ancak asıl olarak, uzun vadeli sürdürülebilirliğe odaklanmaktadır; çünkü herhangi bir pazarlamanın amacı, sadece kısa vadeli kazanç değil uzun vadeli sürdürülebilir büyüme olmalıdır.

Growth Hacking Marketing daha çok optimizasyon, talep ve müşteri yaratma ile ilgilidir. İşinizin bir kova olduğunu ve potansiyel müşterilerinizin su olduğunu düşünün. Bir deliği olan bu nedenle de sızıntıya yol açan bir kovaya su dökmek istemezsiniz, bu para israfıdır. Bu nedenle gerçek bir growth hacker müşteriyi çekme ve içerde tutmayı önemsemelidir.

Nasıl Yapar?

Growth Hacking Marketing uzmanları e-posta pazarlaması, web sitesi analizi, A / B testleri ve SEO çalışmaları gibi teknikler ile viral stratejileri kullanır.

İşletmenizi büyütmek için gerekli olan dijital pazarlama, sosyal medya yönetimi, SEO, SEM ve daha birçok teknik hizmet için Seodrome’a ulaşabilirsiniz.

Kaynak

Harita Kayıt Merkezi

Harita Kayıt Merkezi, 2014 yılında Star Yazılım Ofisi tarafından Konya’da kurulmuştur. Kuruluş felsefemiz Google Benim İşletmem, Yandex Haritalar, Bing Haritalar, iPhone Haritalarında kayıtlı olan Türk firmalarının sayısını artırmak ve navigasyon haritalarında işletmelerin bulunmalarını kolaylaştırmaktı, şükürler olsun bunu da başardık. Şimdiye kadar binlerce işletmeyi google, yandex, bing, apple haritalarına kaydettik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu