Blog

Girişimcilerin Bilmesi Gereken Önemli Dijital Beceriler

Günümüzde Türkiye’de ve dünyada büyük çoğunluk internet kullanıcısı. İnternet ortamı, tüm girişimcilere yerel ve global ölçekte hedef kitlesi oluşturabileceği bir pazarlama alanı sunuyor. Bu nedenle, girişimcilerin bazı dijital beceriler biliyor olmaları gerekiyor.

Girişimcinin kod yazmayı öğrenecek kadar bu işe vakit ayırmaları şart değil, dijital altyapıyla alakalı işleri bu işi için kurduğu ekibine veya SEO ajansları uzmanlarına da yaptırabilir. Ancak bazı Google ürünlerini ve SEO araçlarını kullanacak kadar öğrenmesi çok önemli. Özellikle dijital pazarlama alanında sizi yukarılara taşıyacak dijital beceriler şunlar:

A/B Testleri

E-ticaret şirketleri tüketiciden geri dönüş alabilmek amacıyla kullanıcılara farklı içerik ve tasarım alternatifleri sunarak en iyi sonucu bulmaya çalışırlar. Çıkan bu sonuçları ölçümleyebilmek için de bazı testler kullanırlar. A/B testi de bu testlerden biri olarak öne çıkıyor.

A/B testi, uygulanan farklı durumların nasıl sonuçlar verdiğini öğrenmek için yapılan bir testtir. Bu test ile hangi alanlarda değişim yapmak istiyorsanız veya değişim yapmanız gerektiğini bulmak istiyorsanız, o değişimleri test edip tüketiciden geri dönüş oranlarını değerlendirerek gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

A/B testi; üyelik form sayfasında, e-posta pazarlamasında, ürün inceleme ve ödeme sayfalarında, dijital pazarlama ve reklam kampanyalarında, sosyal medya içerik ve hesap yönetiminde en iyi sonuçları elde etmek için kullanılabilir.

A/B testiyle site kullanıcılarınızın tepkilerini ölçmek için sayfanızın tasarımında bazı küçük değişiklikler deneyebilirsiniz:

  • Yazı fontları ve boyutları
  • Görsellerin boyutları
  • Reklam alanlarının yerleri
  • Sayfadaki ürünlerin sayısı
  • Temaya hakim olan renkler

Eğer yazılım konusunda yetkinliğiniz yoksa SEO ajansları aracılığıyla profesyonel A/B testleri yaptırabilirsiniz.

Blog Sayfası

E-ticaret siteniz için blog sayfası açmanız yükselme sürecinizi önemli ölçüde hızlandırır. Blog sayfası açmak için herhangi bir kod yazma bilgisi gerekmez. Blogunuz için sık sık SEO uyumlu kaliteli içerik oluşturursanız Google aramalarında daha üst sıralara gelmeye başlarsınız. Böylelikle hedeflediğiniz tüketici kitlesi size daha kolay ulaşır ve size yönelmeye başlar.

Takip ölçütleri

Sitenizi ziyaret eden kişilerin cinsiyetleri, yaşları, sitenizde nelere ilgi gösterdiği, sitenize hangi yoldan ulaştığı gibi birçok bilgiye ulaşmak yararınızadır. Bu veriler, doğru yolda olup olmadığınızı değerlendirmeniz, blogunuza kimlerin ilgi gösterdiğini tespit etmeniz ve hedef kitlenizi doğru tanımlamanız için önemlidir.

Web sitenizi ziyaret edenlere yönelik gerekli birçok analizi yapmak ise zor değil. Google Analytics gibi araçlarla ziyaretçilerinizle alakalı birçok bilgiyi elde edebilirsiniz. Seçtiğiniz anahtar sözcüklerden hangilerinin daha etkili olduğu, girdiğiniz içeriklerin hangilerinin daha çok ilgi çektiği gibi veriler ışığında blogunuzu daha iyi yerlere taşıyabilirsiniz.

Not: Blog içeriği yazımında da çok önemli yeri olan SEO uygunluğu üzerine SEO Nedir? ve İçerik ve Metin Yazarlığı Nedir? başlıklı yazıları okumanızı öneririz.

Başarılı Girişimcilik İçin

Markanızın yükselişinin hızlı ve kalıcı olması için bu basit ama etkili dijital beceriler yanında başka birçok beceri ve yöntem var. Girişimcinin tek başına tüm bu işler üzerine yetkinlik kazanıp sorumluluk alması ise elbette mümkün değil. İhtiyacınız olan dijital çözümler için SEO ajanslarından profesyonel destek almak size hem zaman kazandıracak, hem uzman olduğunuz alana daha da eğilmenize imkan sağlayacaktır.

Kaynak

Harita Kayıt Merkezi

Harita Kayıt Merkezi, 2014 yılında Star Yazılım Ofisi tarafından Konya’da kurulmuştur. Kuruluş felsefemiz Google Benim İşletmem, Yandex Haritalar, Bing Haritalar, iPhone Haritalarında kayıtlı olan Türk firmalarının sayısını artırmak ve navigasyon haritalarında işletmelerin bulunmalarını kolaylaştırmaktı, şükürler olsun bunu da başardık. Şimdiye kadar binlerce işletmeyi google, yandex, bing, apple haritalarına kaydettik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu