Blog

E-Ticaret Sitesi Kurarken Dikkat Etmeniz Gereken 12 Madde

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nedir? Bu işe yeni başlayanların nelere dikkat etmesi, nelerden kaçınması gerekir? Bu yazımızda altışar maddede bu iki soruyu cevaplamaya çalıştık.

1. Şirket sahibi ve vergi mükellefi olmak

Yasal bir şekilde internetten ticaret yapmak için öncelikle bir şirket sahibi olmanız gerekiyor. Şirket sahibi olmadan internetten ticaret yapmak için site açıp satış yapmanız, kanunlara aykırıdır. Sahibi olduğunuz şirketin statüsü ise fark etmez. Şahıs, anonim ya da limited şirketi olabilir.

2. Sanal pos

İnternette alışverişlerin yaklaşık olarak %85’i kredi kartıyla yapılıyor. Ticaret hacminizi büyütmek için sitenizde kredi kartıyla ödeme seçeneği bulunmalı. Kredi kartı ile satış yapmak için sanal pos almanız gerekmektedir. Sanal pos içinse bankalara başvurmalısınız. Banka başvurularında şirketinizin evrakları ve e-ticaret sitenizin host bilgileri sizden istenecek.

3. Profesyonel bir e-ticaret sistemi

Seçeceğiniz e-ticaret yazılımı en önemli noktalardan. İhtiyaçlarınızı ve isteklerinizi belirleyin. Kullanacağınız e-ticaret paketinin bunları karşılayıp karşılamayacağını hesaplayın. Bütçenize ve hedefinize uygun olan bir sistem seçin.

4. İyi bir site tasarımı

Araştırmalar şunu gösteriyor: Müşteri ilk birkaç saniyede online mağaza hakkında bir fikre varıyor. Bu kısa sürede değerlendirmesini aşağı yukarı yapmış oluyor. Bu yüzden sitenizde görsellere, tasarıma, kategorilerin düzenlenmesine özen göstermelisiniz. Müşteriyi etkilemek için siteniz göze hoş gelmeli. Ayrıca müşteri ürünlere kolay ulaşabilmeli.

5. Zaman ayırmak ve emek vermek

E-ticaret sitesi kurmak ile iş bitmiyor. Sitenizi açtıktan sonra ona ayıracağınız vakit önemli. Ne kadar çok vakit ayırırsanız siteniz o kadar gelişir. Ve siz tecrübe kazanır, işi öğrenirsiniz. Site düzenlemeyi, yönetim süreçlerini, sipariş takip süreçlerini hızlıca öğrenmeniz önemli.

Eğer sitenizle ilgilenecek çalışanınız yoksa veya sitenizin tüm işlerini halledecek kadar zamanınız yoksa bir dijital ajansla çalışabilirsiniz.

6. Ürün çeşitliliği ve sunumu

Tasarımla müşteriye olumlu bir ilk izlenim verdiniz. Sonrasında ürün çeşitliliği ve sunumuyla müşterinin sizi tercih etmesini sağlayın. Müşterinin ihtiyacı olan ürünlerin tamamına kolayca ulaşabilmesi çok önemli. Ürün fotoğraflarının ve açıklama metinlerinin kaliteli olması müşterinin sizi tercih etmesini sağlayacaktır.

E-Ticaret Sitesi Kurarken Sık Yapılan Hatalar

1. Site içi aramanın düzgün çalışmaması

Siteyi inceleyen kullanıcılar aradıkları ürüne ulaşmalılar. Aksi takdirde sitenizi tercih etmeyeceklerdir. Müşterilerin aradıkları ürünü bulabilmelerini kolaylaştırmak için ürünleri doğru kategorize edin. Ayrıca ayrıntılı arama filtreleri kullanmanız yararlı olacaktır.

2. Karmaşık ödeme süreci

Online ticarette satışları düşüren sebeplerden biri karmaşık ödeme süreçleri. Ödeme yaparken geçilen adım sayısının fazla olması müşteriyi soğutuyor. Ödeme işlemini basitleştirmeniz yararlı olur.

3. Sınırlı ödeme seçenekleri

İnternette alıcılar pek çok farklı ödeme yöntemi kullanıyor. Kredi kartı, PayPal, kapıda ödeme gibi. Geniş ödeme seçenekleri müşteri yelpazenizi genişletebilir. İnternette sık kullanılan ödeme seçeneklerini sitenizde kullanın.

4. Kalitesiz ürün açıklamaları ve fotoğrafları

Tüketiciler satın aldıkları ürünü bilmek isterler. Fotoğraflarını açık bir şekilde görmek ve hakkında mümkün olduğunca bilgi sahibi olmak isterler. Ayrıca tüketiciler satın alacakları ürünü internet üzerinde birçok siteden araştırıp karşılaştırırlar. Özen gösterilmemiş fotoğraflar ve ürün açıklamaları başka sitelere yönelmelerine sebep olur.

Tüketicilerin sizden alışveriş yapması için ürünlerinizi sunarken açıklayıcı ve kaliteli görseller ve metinler kullanın.

5. Kargo ücretlerinin belirtilmemesi

Ürün fiyatlarına yansıtılan kargo maliyetlerini açık bir şekilde belirtmezseniz sitenize olan güven sarsılabilir. Kullanıcılar ödemeleri gereken fiyatı ürünü satın almadan önce açık bir şekilde görmek isterler.

6. Zayıf SEO yapısı

Sitenizin Google aramalarında üst sıralarda olması başlıca gereksinimlerden. Sitenizi dükkanınız gibi düşünün. Dükkanınız ne kadar görünür bir yerde olursa o kadar çok müşteri girip dükkanınızı gezer. Google aramalarında alt sıralarda kalırsanız tüketiciye ulaşamazsınız.

SEO konusunda SEO Nedir? yazımızdan yararlanabilirsiniz. İhtiyacınız varsa, sitenizin SEO çalışmaları için bir ajanstan yardım almanız yararınıza olabilir.

Seodrome’un e ticaret paketlerine ise buradan ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak

Harita Kayıt Merkezi

Harita Kayıt Merkezi, 2014 yılında Star Yazılım Ofisi tarafından Konya’da kurulmuştur. Kuruluş felsefemiz Google Benim İşletmem, Yandex Haritalar, Bing Haritalar, iPhone Haritalarında kayıtlı olan Türk firmalarının sayısını artırmak ve navigasyon haritalarında işletmelerin bulunmalarını kolaylaştırmaktı, şükürler olsun bunu da başardık. Şimdiye kadar binlerce işletmeyi google, yandex, bing, apple haritalarına kaydettik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu