Blog

Alexa Nedir? Alexa’da Yükselmek İçin Ne Yapılmalı?

Alexa Amazon firmasına ait, çeşitli SEO araçları sunan ve web ölçümlemeleri yapan bir dijital hizmet şirketidir.

İnternette bulunan neredeyse tüm siteleri belli başlı birtakım ölçütleri baz alarak inceleyen, sıralamaya koyan bir kuruluştur. Web sitelerini detaylı bir şekilde analiz ederek bulunduğu ülke ve dünya üzerinde sıralayan bir sistem de denilebilir.

20 yıllık bir proje olması ve çalışmalarına bu süre içinde ciddi biçimde eğilmiş olması nedeniyle çok güçlü bir veritabanına sahiptir. Dolayısıyla bir internet sitesi için bilgi edinmek için genellikle ilk dikkat edilen ölçüm vasıtası o sitenin Alexa rank’idir.

Alexa Siteler Hakkında Bilgileri Nasıl Elde Ediyor ?

Alexa bir siteyi analiz ederken siteye giren kullanıcıların hareketlerini izler. Örneğin kullanıcının siteye arama motoru vasıtası ile mi yoksa başka bir yerden linke tıklayarak mı girmiş olduğuna bakar. Ya da kullanıcının site içerisinde kaç farklı sayfaya girdiğini ve sitede geçirdiği vakti dikkate alarak bir sonuç çıkarır.

Web siteleri hakkındaki bilgileri en başta kendi oluşturduğu araç çubuğu olan Alexa Toolbar’dan gelen verilerle oluşturmaktadır. Bu araç çubuğunu kullanan kullanıcılar hem sitenin Alexa değerlerine kolaylıkla ulaşabilirler hem de sitedeki davranışlarını Alexa’yla paylaşmış olurlar ve bu veriler analizlerde kullanılır.

Alexa Toolbar İndirme

Alexa Toolbar’ı buraya tıklayarak tarayıcınıza kurabilirsiniz.

Alexa’ya Site Nasıl Kaydedilir?

Alexa’ya kendi sitenizi eklemeniz için kayıt işlemi yapmanıza gerek yoktur. Çünkü Toolbar kullananlar vasıtasıyla bu iş otomatik olarak yapılır. Siteniz belirli bir hit sayısına ulaştıktan sonra Alexa’da görünmeye başlar. Yani çok az trafik alan siteler sıralamada görünmeyebilir.

Alexa Analizleri Ne Kadar Güvenilir?

Her analiz sistemi gibi, Alexa da %100 isabetli sonuçlar vermez. Fakat internet siteleri için oldukça gerçekçi veriler sunmaktadır. Örneğin Alexa bir sitenin bulunduğu ülkede ilk 1000 içinde olduğunu söylüyorsa bu büyük olasılıkla doğrudur.

Televizyon veya gazete için reyting ve tiraj ölçümleri neyse, internet için Alexa odur. Yani bir internet sitesine reklam vermek isteyenler karar verme aşamasında genellikle ilk olarak sitenin Alexa’daki değerini dikkate alırlar.

Ayrıca Alexa, dünyada ilk 1 milyon site arasına giren siteler için daha ayrıntılı analizler uygular.

Alexa SEO İlişkisi

Alexa bir sitenin SEO yapısının ne kadar iyi olduğuna dair ölçüm yapmaz. Yalnızca o sitenin ne kadar ziyaret edildiği, kullanıcıların sitede ne kadar vakit geçirdiği gibi kullanıcı deneyimiyle alakalı veriler sunar.

Ancak iyi bir SEO yapısı, internet sitesinin daha çok ziyaretçi kazanması ile sonuçlanacağı için, Alexa verilerinin dolaylı olarak sitenin SEO yapısı hakkında ipuçları verdiğini varsayabiliriz.

Alexa’da Sitelerin Rank’lerini Görmek

Alexa site sorgulama sayfasına gidip arama kısmına sitenin adresini yazarak site hakkındaki verilere ulaşabilirsiniz. Araştırdığınız sitenin hizmet verdiği ülkede ve dünya üzerinde kaçıncı sırada bulunduğunu görebilirsiniz. Siteyi ziyaret edenlerin hangi kanallardan geldiğini, sitenin nerelerden backlink aldığını öğrenebilirsiniz. Bir siteyi incelemek için o sitenin sahibi olmanıza gerek yok.

Diğer yandan Alexa’da bir de ülkeler kısmı bulunmaktadır. Burada bir ülke seçtiğiniz zaman o ülkedeki ilk 100 siteyi görebilirsiniz.

Alexa’da sitenin “Traffic Rank”i, o sitenin dünya üzerindeki sırasını gösterir. Rank’in küçülmesi web sitesinin sıralamada daha yüksek olduğu, daha çok ziyaretçi aldığı anlamına gelir.

Alexa’da Yükselmek İçin Ne Yapmalısınız?

Alexa’da yükselmek için ziyaretçi sayınızı artırıp Alexa’nın bunu fark etmesini sağlamalısınız. Daha önce bahsettiğimiz gibi, Alexa’nın ziyaretçi artışını görmesinin başlıca yolu, Toolbar kullananların siteyi ziyaret etmesidir. Ziyaretçilerinizden Toolbar kullanmalarını istemek pek işe yaramayabilir ancak öncelikle kendiniz kullanmayı ihmal etmeyin. Özellikle de internet siteniz henüz yeni kurulmuşsa hızlıca Alexa’da yükselmek için sizin de bunu kullanmanız önemli.

SEO uzmanı veya webmaster olduğunu iddia eden çoğu kişi ziyaretçi sayılarını yüksek göstermek için otomatik tıklamalarla, sitelere yerleştirdikleri kodlarla ve pop uplarla otomatik ziyaretçi oluşturmakta ve hileli backlink yöntemleri kullanarak zorlama yöntemlerle Alexa değerlerini şişirmeye çalışmaktadır. Bu tip çalışmalar Alexa’da kısa vadede hızla yükselmeye sebep olsa da sonrasında Google robotları tarafından fark edilip cezalandırılmayla sonuçlanacaktır. Yani bu tür yöntemler SEO açısından da oldukça olumsuz sonuçlara yol açar.

SEO inşasında olduğu gibi Alexa’da yükselmek için de doğal yöntemler kullanın. Kendi bilgisayarınıza ve tanıdıklarınızın bilgisayarlarına Alexa Toolbar’ı yükletin ve sitenizi ziyaret etmelerini, sitenizde vakit geçirmelerini, farklı sayfaları ziyaret etmelerini isteyin. Bu yöntem büyük siteler için pek bir katkı sağlamayacak olsa da yeni kurulan sitelerin farkındalığının artması için iyi bir yöntemdir.

Bir önceki yazımız olan SEO Ajansı Nedir‘den; SEO Ajansının sağladığı servisler, SEO Ajansı ile çalışmanın avantajları ve ajans seçerken dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kaynak

Harita Kayıt Merkezi

Harita Kayıt Merkezi, 2014 yılında Star Yazılım Ofisi tarafından Konya’da kurulmuştur. Kuruluş felsefemiz Google Benim İşletmem, Yandex Haritalar, Bing Haritalar, iPhone Haritalarında kayıtlı olan Türk firmalarının sayısını artırmak ve navigasyon haritalarında işletmelerin bulunmalarını kolaylaştırmaktı, şükürler olsun bunu da başardık. Şimdiye kadar binlerce işletmeyi google, yandex, bing, apple haritalarına kaydettik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu